Integritetsskyddsmyndighetens generaldirektör, Lena Lindgren Schelin, har utnämnts till ny generaldirektör för Kustbevakningen.
Hon tillträder sitt nya uppdrag den 1 september och lämnar IMY den sista augusti.
Lena Lindgren Schelin har varit generaldirektör för IMY sedan 2018 och har tidigare haft olika chefsbefattningar inom rättsväsendet och statsförvaltningen, bland annat på Ekobrottsmyndigheten och Skolinspektionen.
Regeringen skriver i ett pressmeddelande att hon är ”van vid komplex styrning och har god förståelse för den finansiella och politiska kontext som statliga myndigheter verkar inom”.
– Jag är glad att regeringen i dag har fattat beslut om att tillsätta Lena Lindgren Schelin som ny generaldirektör för Kustbevakningen. Jag är övertygad om att hon på ett bra sätt kommer förvalta det arv som hennes företrädare lämnar efter sig, och samtidigt lotsa myndigheten in i en ny och allvarstyngd tid, säger minister för civilt försvar Carl-Oskar Bohlin (M) i pressmeddelandet.