Det var i september förra året som det avslöjades att Skånepolisen upprättat ett register över 4 000 personer, mestadels romer.
Sedan dess har JO haft ett öppet ärende om Skånepolisens register. Tanken var, skriver tidningen, att låta andra myndigheter sköta granskningen av registret. Men efter att Säkerhets- och integritetsskyddsnämnden och åklagaren avslutat sina utredningar anser JO att det fortfarande finns viktiga frågor som inte besvarats.
För att ta reda på vem eller vilka inom polisen som bär ansvaret för registreringen har myndigheten nu beslutat att inleda en egen granskaning.
– Det är väldigt allvarliga brister som lyfts fram i de andra utredningarna. Vi vill få svar på vem som har haft ansvaret. Det kan leda till att vi riktar kritik både mot en enskild polis och myndigheten som sådan, säger Jens Västberg, som leder JO:s utredning, till Dagens Nyheter.
I måndags begärde JO att få svar från polismyndigheten i Skåne på totalt sex frågor som alla mer eller mindre handlar om vem eller vilka som bär ansvaret för registreringen. Skånepolisen har nu två månader på sig att svara på frågorna, uppger tidningen.
Foto: TT