Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Åklagare: Diktatorns dotter mutades av TeliaSonera – ”finns numera konkreta underlag”




På måndagen lämnade Gunnar Stetler in ett yttrande till Stockholms tingsrätt om förlängning av kvarstad i ärendet med TeliaSonera. 

 Av yttrandet framgår bland annat att Gulnara Karimova är misstänkt för grovt mutbrott.

”Företrädare för TeliaSonera har mutat en del av den ’politiska eliten’ i Uzbekistan”, skriver korruptionsåklagarna Gunnar Stetler och Bernt Berger i yttrandet enligt TT.

Åklagarna har tidigare inte velat namnge Karimova, men har antytt att hon varit misstänkt.

”I utredningen finns numera konkreta underlag, bland annat uppgifter om kontroll över tillgångar, som ger anledning att misstänka att Gulnara Karimova… har varit den som orkestrerat, kontrollerat och även varit den som främst dragit fördel av förfarandet”, skriver åklagarna enligt TT.

 Hittills har tre personer, som alla har fått lämna TeliaSonera, delgivits misstanke om mutbrott. Utöver Karimova är tre personer på Takilantsidan sedan tidigare brottsmisstänkta. När TT når Gunnar Stetler på telefon vill han inte säga om ännu fler misstänks för brott.

Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons