Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Ombildningen av polisen ska utvärderas – ”se om fler åtgärder behöver vidtas”




Regeringen ger nu Statskontoret i uppdrag att utvärdera ombildningen av Rikspolisstyrelsen, Statens kriminaltekniska laboratorium och de 21 polismyndigheterna till en sammanhållen myndighet.

Utvärderingen ska göras i förhållande till de mål regeringen haft med reformen, att skapa bättre förutsättningar för ett förbättrat verksamhetsresultat och en högre kvalitet i polisens arbete.

Uppdraget ska delredovisas till regeringen senast den första oktober 2016 respektive den första oktober 2017 och slutredovisas senast den första oktober 2018.

”Ombildningen till en sammanhållen myndighet är en av de mest omfattande och komplexa organisationsförändringarna inom staten på många år. Det är därför av stor vikt att följa upp om förändringen haft avsedda effekter i förhållande till regeringens syfte och mål”, skriver justitiedepartementet i ett pressmeddelande.

Statskontoret ska också lämna förslag på åtgärder som regeringen eller den nya Polismyndigheten kan vidta för att underlätta omställningen och undvika att polisens verksamhetsresultat påverkas.

– Ombildningen är omfattande och det är viktigt att den utvärderas samtidigt som det ges möjlighet att få reda på om ytterligare åtgärder behöver vidtas för att skapa en flexibel och effektiv polis, säger justitieminister Beatrice Ask i samma pressmeddelande.

Den nya myndigheten, Polismyndigheten, ska kunna inleda sin verksamhet den första januari 2015 och det är Genomförandekommittén för nya Polismyndigheten, under ledning av den särskilde utredaren Tomas Rolén, som arbetar med genomförandet av den nya polisorganisationen. 

Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång

Event & nätverk

Se alla event
Annons