Idag gäller att tjänster som säljs av företag etablerade utanför EU till privatpersoner inom EU ska beskattas i köparnas länder medan tjänster som säljs av företag inom EU till privatpersoner i andra EU-länder ska beskattas i säljarens land.
Det nya förslaget innebär att ett svenskt företag som säljer appar, spel och andra elektroniska tjänster till privatpersoner i andra EU-länder ska redovisa och betala moms i köparnas länder. På motsvarande vis ska ett företag i ett annat EU-land redovisa och betala svensk moms för försäljningar till svenska privatpersoner.
”Genom förslaget kommer svenska företag att konkurrera på lika villkor med företag etablerade i EU-länder som har lägre momssatser”, skriver regeringen i ett pressmeddelande.
De nya bestämmelserna föreslås träda i kraft den första januari 2015.
Foto: TT