Den berusade polismannen hade synpunkter på när en ordningsvakt ingrep mot en person i polismannens sällskap.
Med våld försökte han enligt åtalaet hindra vakten från att avvisa personen.
Nu har han åtalats för våld mot tjänsteman, och kommer sannolikt bli av med jobbet om han döms.
Polismannen besökte förra sommaren, tillsammans med ett sällskap, Hamnfesten i centrala Karlstad. Två andra polismän, som var i tjänst, berättar hur de blev kontaktade av två lediga, och berusade kollegor, som hade synpunkter på hur en ordningsvakt agerat.
En av de lediga kollegorna visade upp sin polislegitimation och berättade var han arbetade.
– Han berättar vidare att ordningsvakter på hamnfesten uppträtt på ett felaktigt sätt då de avlägsnat en vän och kollega till honom. De upplevs av oss som berusade och uppjagade, skriver den tjänstgörande polisen i sin rapport.
Han skriver vidare att det två berusade kollegorna vill ha identifiering av den aktuella ordningsvakten och säger att dennes uppträdande inte är acceptabelt och att ”han inte ska arbeta som ordningsvakt något mera och att de skulle gå vidare med detta.”
Ifrågasatte
Ordningsvakten berättar för patrullen att de skulle avlägsna en för berusad gäst, då de berusade polismännen ifrågasatte deras ingripande.
De ska, enligt ordningsvakterna, ha sagt något i stil med att de kan ”ta hand om honom själva” och att ordningsvaktens uppträdande är felaktigt samt att de skulle få ”konsekvenser för vakterna”.
De identifierade sig som poliser men ville enligt ordningsvakterna inte visa någon polislegitimation. De grep, enligt ordningsvakten, tag i hans arm och ryckte med sig honom åt sidan. Vakten upplevde detta som mycket kränkande och förnedrande. Han fick smärta i handleden, som gick över först efter ett par dagar.
Också senare, när den tjänstgörande patrullen pratade med vakten kom den berusade polismannen fram ”på ett burdust och högljutt sätt”, och ifrågasatte varför det ska ta så lång tid att få fram ID på vakten.
Nekar
Därefter tog de berusade poliserna en taxi från platsen. Polismannen, som nu åtalats för våld mot tjänsteman, nekar till brott.
Enligt Polisens personalansvarsnämnd ”talar det mesta för att han kommer att skiljas från sin anställning vid händelse av en fällande dom. Nämndens slutliga ställningstagande är dock beroende av vad som redovisas i domen och vad som kommer fram i övrigt.”
Kollegan varnas
En annan av polismannens vänner i sällskapet, även han polis, undkom åtal – men straffas med löneavdrag av personalansvarsnämnden.
I ett beslut konstaterar nämnden att han åberopat sin anställning som polis och lagt sig i såväl polisernas som ordningsvaktens tjänsteutövning och försökt förmå dem att ta fram uppgifter om ordningsvakten. Han har också gjort uttalanden av innebörd att ordningsvaktens agerande ”skulle få konsekvenser för denne” samt uppträtt aggressivt och olämpligt.