Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Kvinna döms för att ha ofredat Kent Ekeroth – slipper betala skadestånd



 

Det var i början av december förra året som den 33-åriga kvinnan hällde ett glas vatten över Kent Ekeroths huvud inne på en krog i centrala Stockholm.

Gärningen var oprovocerad och kvinnan kom att åtalas för ofredande.

Kvinnan har erkänt gärningen men hävdar att det var en ”impulshandling” och att hon är både ”skamsen och ångerfull”, uppger tidningen.

Tingsrätten anser det utrett att händelseförloppet gått till på det sätt som åklagaren gjort gällande, vilket styrkts i förhör med parterna.

Rätten anser att kvinnan handlat uppsåtligt och hänsynslöst och dömer nu henne till 40 dagsböter á 180 kronor för ofredande.

Kent Ekeroths skadeståndskrav på 5 000 kronor för kränkning ogillas dock.

Åklagaren menade att Ekeroth hade rätt till skadestånd då gärningen skedde i en offentlig lokal fylld med andra människor och att handlingen varit ägnad att väcka uppmärksamhet. Rättens ordförande gör dock en annan bedömning, enligt tidningen.

– Bedömningen är att det inte är rimligt, 5 000 kronor i ersättning har man rätt till om man blir slagen i ansiktet med en handflata så blodvite uppstår.

 

Foto: TT

 

Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons