Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Allmänhetens förtroende för Sveriges Domstolar minskar medan förtroendet för polisen ökar




TNS Sifo mäter årligen anseendet bland svenska myndigheter. Årets undersökning genomfördes

mellan den 16 april och 5 maj och bygger på totalt 5 657 intervjuer.

Anseendet mäts med hjälp av den så kallade TRIM-skalan som går från -65 till +135. I årets mätning ingår 26 myndigheter och snittindex för dessa hamnar i år på 25 i anseendeindex. Det är ett högre snitt än föregående år.

Konsumentverket toppar tillsammans med Lantmäteriet årets anseendemätning. De har båda ett index på 49, vilket är långt över snittet.

Polisen når den största förändringen från föregående år. Allmänhetens förtroende för polisen har ökat vilket visar sig genom ett index på 37 jämfört med förra årets index på 28.

En annan myndighet som allmänheten har fått ökat förtroende för är Diskrimineringsombudsmannen, DO, vars index i år ligger på 24 jämfört med förra årets index på 18.  

Se utdrag ur indexlistorna för 2013 och 2014 nedan:

MyndighetIndex 2013Index 2014
Konkurrensverket4649
Polisen2837
Finansinspektionen3836
Åklagarmyndigheten3231
Sveriges Domstolar3230
Diskrimineringsombudsmannen1824

 

Se indexlistor över samtliga 26 myndigheter för 2013 och 2014 här

 

 

 

 

 

Foto: Holger Ellgaard / TT
 

Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons