En 39-årig pappa döms till livstids fängelse för att ha mördat sin 19 månader gamla son.
Tingsrätten slår fast att pappan agerat med avsikt att döda sonen när han tryckte dennes huvud bakåt och nedåt med betydande kraft – i syfte att få honom att sluta gråta.
Den 39-årige mannan åtalades för att ha mördat alternativt grovt misshandlat sin 19 månader gamla son.
Enligt åtalet påstods mannen med kraft ha tryckt sonens huvud bakåt/nedåt. Han åtalades också för att vid ett tidigare tillfälle ha misshandlat sonen genom att ta ett hårt grepp om dennes kinder så att sonen orsakades både smärta och blåmärken.
Ville få stopp på sonens gnäll
Idag kom domen från Lunds tingsrätt som slår fast att pappan gjort sig skyldig till mord på sonen.
Tingsrätten slår fast att pappan orsakat sonens död ”genom att med betydande kraft trycka pojkens huvud bakåt och nedåt” så att dels hans luftvägar täpptes till, dels orsakade denne en påverkan på den förlängda märgen och den översta delen av halsryggmärgen.
Av domen framgår att sonen vid gärningstillfället varit ”gnällig och inte ville äta”, vilket redan tidigare samma vecka hade gjort pappan, som var i psykisk obalans, ”frustrerad och irriterad så till den grad att han misshandlade sonen”. Enligt tingsrätten kan ingen annan slutsats dras än att pappans ”frustration och irritation stegrades under veckan och kulminerade på förmiddagen den 9 december då han fick nog”. Pappan ville få slut på sonens gnällande och gråtande och enligt tingsrätten måste det stått ”fullständigt klart” för honom att detta inte skulle uppnås genom att utsätta sonen för våld.
Döms till livstids fängelse
I stället för att trösta sonen lyfte pappan dock upp honom, satte honom i sitt knä, höll sin vänstra hand bakom hans rygg och pressade den mot ryggen medan han tryckte sonens huvud med betydande kraft bakåt och nedåt. Som normalbegåvad person måste pappan, enligt tingsrätten, ha varit fullt på det klara med att sådant våld mot ett litet barns nacke är uppenbart livsfarligt. Trots att pojken blivit tyst slutade han dock inte – utan fortsatte trycka sonens huvud bakåt till det tog stopp. Något som enligt tingsrätten ”talar med styrka för att (pappan) i gärningsögonblicket agerat med avsikt att döda (sonen)”.
Vid en sammantagen bedömning anses det ställt utom rimligt tvivel att pappan agerat med avsikt att döda sonen i gärningsögonblicket – och han döms därför för mord. Han döms också för misshandel och påföljden bestäms till livstids fängelse.