Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

”Tvångsavskiljning” upp till fyra veckor – nytt förslag om tvångsåtgärder inom psykiatrin



 

Det är Läkartidningen som skriver om den promemoria från Socialdepartementet där ändringar i lagen om psykiatrisk tvångsvård och lagen om rättspsykiatrisk vård föreslås.

I promemorian föreslås en ny tvångsåtgärd – långtidsavskiljning – för patienter som ”genom ett långvarigt och synnerligen aggressivt beteende utgör en allvarlig fara för annan”.

En chefsöverläkare förslås kunna bestämma att dessa patienter ska avskiljas i maximalt fyra veckor i taget.

Innan en läkare tar beslut om långtidsavskiljning ska en förnyad medicinsk bedömning (en så kallad ”second opinion”) inhämtas, enligt Läkartidningen. Patienten ska också ges möjlighet att överklaga beslutet.

Läkartidningen uppger att åtgärden ska övervakas av inspektionen för vård och omsorg, IVO.

I promemorian föreslås också flera andra ändringar i regelverket med syfte att stärka patientsäkerheten och rättssäkerheten för patienter som tvångsvårdas i psykiatrin. Bland annat ska reglerna förtydliga att vårdgivare är skyldiga att arbeta för att minska behovet av tvångsåtgärder generellt.

Dessutom preciseras att maxtiden för fastspänning med bälte utan att IVO behöver underrättas till fyra timmar. Fastspänningen får förlängas med högst fyra timmar i taget endast om det finns synnerliga skäl.

Enligt promemorian ska förlängning av beslut om avskiljning av en patient endast kunna tas för högst åtta timmar i taget.  

Alla tvångsåtgärder som rör barn ska bara kunna vidtas om de är förenliga med barnets bästa.

 

Foto: TT

Annons

Event & nätverk

Se alla event

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons