Hoppa till innehåll
Nyheter
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Thedéen: Sannolikheten för en internationell finanskris är liten



Erik Thedéen, riksbankschef. Foto Pontus Lundahl / TT

Just nu verkar sannolikheten för en internationell finanskris vara liten, liksom spridningseffekter till Sverige. Det sade riksbankschef Erik Thedéen under ett tal på Nordea i Stockholm.

Under torsdagen höll riksbankschef Erik Thedéen ett tal på Nordea i Stockholm om sin syn på penningpolitiken, enligt ett pressmeddelande från Riksbanken. Han inledde sitt tal med att kommentera den senaste tidens bankoro som uppstått efter det att ett par amerikanska nischbanker nyligen fick problem med sin likviditet och kollapsade, vilket följdes av problem i den schweiziska banken Credit Suisse.

– Även om läget har blivit lite lugnare finns det en underliggande oro för att problemen ska sprida sig till andra banker och vidare i det finansiella systemet. Jag tycker man ska ha en sansad men också ödmjuk inställning till den risken. Just nu verkar sannolikheten för en internationell finanskris vara liten, liksom spridningseffekter till Sverige. Det är stor skillnad på de banker som har drabbats och de svenska bankerna som har hög lönsamhet, god likviditet och relativt stora kapitalbuffertar. Men det finansiella systemet är starkt sammankopplat på global nivå och det finns all anledning att vara vaksam.

Samma inflationssiffror som på 90-talet

Vidare konstaterar han att dagens inflationssiffror är desamma som de var när han som nyutexaminerad fick jobb på Riksbanken 1990. Bakgrunden till den höga inflationen nu och då skiljer sig dock åt och förutsättningarna att komma tillrätta med situationen är, enligt Thedéen, betydligt bättre idag.

– En viktig orsak till detta är reformerna av lönebildningen och de ekonomisk-politiska ramverken som Sverige genomförde i mitten på 1990-talet. Inflationsmålet och övergången till en oberoende centralbank med ett starkt mandat att upprätthålla det målet var en del i detta. Inflationsmålet och en penningpolitik som självständigt styr mot det målet är sedan dess en grundbult i den ekonomiska politiken i Sverige. Det speglas också i den nya riksbankslagen som alltså gäller från årsskiftet.

Han varnar dock för faran med att inflationen fastnar på en hög nivå och menade att ju längre tid inflationen ligger över målet, desto större är risken att hushåll och företag blir mer benägna att fokusera på vad inflationen har varit och ställer in sina förväntningar därefter.

Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons