Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Underlag för 400 miljoner saknas – åtalas för grovt bokföringsbrott



Foto: Hasse Holmberg/TT

 

Chefsåklagare Thomas Langrot vid Ekobrottsmyndigheten har väckt åtal i Stockholms tingsrätt mot en företrädare för ett Stockholmsbaserat växlingsföretag.

Enligt chefsåklagaren har den åtalade uppsåtligen åsidosatt bokföringsskyldigheten under 2009 genom att inte verifiera inköp av guld och valuta från ett moderbolag på cirka 386 miljoner kronor.

Även bokförda återköp av guld och valuta på 78,5 miljoner kronor har inte verifierats eller har i vart fall varit bristfälligt verifierade, enligt chefsåklagaren.

 – Brottet bör bedömas som grovt med hänsyn till att rör sig om så stora belopp samt att det har skett systematiskt, säger Thomas Langrot i ett pressmeddelande.

Genom det misstänkta åsidosättandet av dessa stora belopp har det enligt chefsåklagaren inte varit möjligt att bedöma inköpen och återköpen. Som konsekvens har det varken gått att bedöma rörelsens förlopp, ekonomiska resultat eller företagets ställning utifrån bokföringen, menar chefsåklagaren i sin stämningsansökan.

Åtalet innehåller även yrkande om företagsbot på tre miljoner kronor. 

 

Foto: Hasse Holmberg / TT

Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång

Event & nätverk

Se alla event
Annons