Hoppa till innehåll
Nyheter
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Nu blir det höjd moms på cykel – och skoreparationer



Foto: Maja Suslin / TT

Riksdagen röstade igenom regeringens förslag om höjd moms för reparationer av bland annat cyklar och skor – från 6 till 12 procent.
Det framgår av ett pressmeddelande från riksdagen.

De nya reglerna börjar gälla den 1 april i år och innebär att momssatsen för reparationer av cyklar, skor, lädervaror, kläder och hushållslinne fördubblas – från 6 till 12 procent.

Enligt regeringen är syftet att öka enhetligheten i skattesystemet. Dessutom ser man momsen som ”en effektiv skatt som bör värnas som intäktskälla för staten”.

Dagens Juridik Pro Powered by Lexnova
Mårten Schultz
Börje Leidhammar Senior professor och jur. dr.

Resning i skattemål – betydelsen av friande brottmålsdom

Sedan en man ålagts betalningsansvar för 382 miljoner kronor för ett bolags obetalda skatter och avgifter friades han av tingsrätten från straffrättsligt ansvar, då det visats att en anhörig signerat deklarationerna med hans e-legitimation och att han ovetandes satts in som styrelseledamot. Är detta nog för att mannen, som får ut 16 000 kronor månaden samt drabbats av sömnsvårigheter och suicidtankar, ska beviljas resning? Börje Leidhammar redogör för ett aktuellt beslut från Högsta förvaltningsdomstolen.

Ingår i Dagens Juridik Pro
Lås upp analysen
Minska skillnaderna

Skattehöjningen innebär att skillnaden i skatteuttag mellan dessa tjänster och andra reparationstjänster, som omfattas av normalskattesatsen 25 procent, blir mindre.

Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång

Event & nätverk

Se alla event
Annons