Kammarrätten beviljar inte prövningstillstånd för IVO:s överklagande av förvaltningsrättens inhibitionsbeslut. Detta innebär att Humana Assistans kan fortsätta att bedriva verksamheten under tiden som sakfrågan i tillståndsprocessen avgörs i domstol.
Humana meddelade den 31 januari 2023 att IVO beslutat att återkalla Humana Assistans tillstånd att bedriva verksamhet med bland annat personlig assistans. Den 2 februari 2023 meddelade Humana att Humana Assistans dels överklagat beslutet till Förvaltningsrätten i Stockholm, dels framställt en begäran om inhibition.
Kan fortsätta verksamheten
Den 7 februari 2023 meddelade Humana att förvaltningsrätten beviljat inhibition, vilket innebär att Humana Assistans tills vidare kan fortsätta att bedriva verksamheten under tiden som den rättsliga processen rörande tillståndet fortgår i förvaltningsrätten.
Den 14 februari 2023 överklagade IVO förvaltningsrättens beslut i inhibitionsfrågan till kammarrätten.
Kammarrätten beslutade idag, den 17 februari 2023, att inte bevilja prövningstillstånd för IVO:s överklagande. Förvaltningsrättens beslut att bevilja inhibition av IVO:s beslut står därmed fast.
Finns fortfarande möjlighet att överklaga
IVO har dock möjlighet att överklaga kammarrättens beslut gällande prövningstillstånd i inhibitionsfrågan till Högsta Förvaltningsdomstolen.