I oktober 2013 påträffade Tullverket en stor mängd alkohol i en transportkontroll. Det rörde sig om cirka 18 liter sprit, 151 liter vin och 673 liter öl.
Misstanke uppstod om att varorna var smugglade och de togs därför i beslag med stöd av smugglingslagen.
Beslaget hävdes sedan i februari 2014. Varorna omhändertogs istället med stöd av lagen om punktskattekontroll av transporter av alkoholvaror, tobaksvaror och mineraloljeprodukter, LPK.
Utredningen visade att det finns anledning att anta att transporten hade skett i strid med bestämmelserna i lagen. Detta innebar att kraven ifråga om ledsagardokument, säkerhet, bevis om ställd säkerhet och anmälningsskyldighet inte var uppfyllda.
Syftet med omhändertagandet var att kontrollera om punktskatt skulle betalas i Sverige och för att slå fast vem som i så fall var skattskyldig.
Mannen som försökt föra in varorna överklagade beslutet och invände att han haft för avsikt att konsumera varorna för privat bruk med sin familj och sina vänner på sin sons stundande födelsedag.
Förvaltningsrätten i Malmö anförde inledningsvis att det faktum att utredningen om smuggelbrott lagts ner inte var bindande vid prövningen i målet. Rätten konstaterade sedan att den införda mängden alkoholvaror översteg motsvarande referensnivåer i punktskattedirektivet, vilket var en indikation på att införseln var yrkesmässig.
Förvaltningsrätten ansåg inte heller att mannen närmare hade redogjort för vad alkoholen skulle användas till mer än att den skulle vara för privat bruk och för en sons födelsedag.
Vid en sammantagen bedömning ansåg förvaltningsrätten att mycket talade för att den införda alkoholen inte varit avsedd för privat bruk. Mannens överklagande avslogs därför.
Kammarrätten i Göteborg instämmer nu i förvaltningsrättens bedömning och avslår mannens överklagande.
Foto: Stefan Wahlberg/DJ