I oktober förra året befann sig en fotograf från DN på en båt i ett område som är klassat som skyddsobjekt.
I området råder fotograferingsförbud. Militärpolis ska dock ha iakttagit hur fotografen tog bilder mot skyddsobjektet från båten.
Militärpolisen bordade båten och tog minneskortet som i fotografens kamera i beslag.
Beslaget fastställdes senare av åklagare som inledde förundersökning om brott mot skyddslagen. Förutom fotografen misstänks två andra personer som också befann sig ombord på båten för att ha brutit mot lagen.
Enligt åklagarmyndigheten finns totalt 47 fotografier på minneskortet och samtliga ska vara tagna mot skyddsobjektet.
Tingsrätten beslutade senare att beslaget skulle hävas. Åklagaren överklagade dock beslutet och hovrätten fastställde beslaget.
Nu har DN överklagat detta beslut till Högsta domstolen.
Enligt DN är inte reglerna om beslag vid misstanke om brott mot skyddslagen tillämpliga i detta fall, eftersom bilderna togs för att publiceras i en tidning och därför omfattas av tryckfrihetsförordningen och yttrandefrihetsgrundlagen. Enligt DN utgör tryckfrihetsförordningen och yttrandefrihetsgrundlagen hinder mot beslaget.
Tidningen vill att Högsta domstolen klargör betydelsen av grundlagarnas censurförbud och innebörden av den grundlagsfästa så kallade anskaffarfriheten.
Riksåklagaren meddelar nu att man tillstyrker att HD meddelar prövningstillstånd i fallet, men motsätter sig en hävning av beslaget.
Foto: Peter Dejong/TT