En man i 65-årsåldern döms till fängelse för att ha hotat och slagit en taxichaufför.
Försvårande omständigheter är att det fanns ett rasistiskt motiv till gärningarna – och mannen döms därför till fängelse för hot och våld mot tjänsteman.
Målsäganden arbetade vid tiden för det påstådda brottet som taxichaufför och fick den aktuella dagen en körning från en lokal Coop-butik. Kunden var den åtalade mannen.
I förhör vid tingsrätten uppgav målsäganden att den åtalade mannen blivit upprörd i samband med att han satte på sig ett munskydd. Mannen svor och skrek så pass mycket att han kände sig nödgad att ringa taxibolaget som fick prata med den åtalade mannen. Till slut bestämdes att resan skulle fortsätta och kort därefter började mannen att säga ”dåliga saker om somalier och svarta människor och att de var slavar”.
Skrek rasistiska tillmälen
När mannen inte slutade fick målsäganden nog och sade att han skulle stanna bilen och släppa av honom. Då kontrade mannen med att säga att han skulle döda målsäganden om så skedde och berättade att han hade en kniv i fickan.
Han fortsatte sedan att säga dåliga saker om muslimer, att det var dåligt att målsäganden var här och att han skulle ha tvingat målsäganden att äta gris när han kom till Sverige. När de till slut kom fram till slutdestinationen vägrade mannen betala. Målsäganden tog då ut mannens rullstol och satte den vid dörren där han satt – och mannen satte sig till slut där. När målsäganden sedan gick tillbaka till bilen följde mannen efter och gav honom två slag mot ansiktet.
Döms till fängelse
Målsägandens uppgifter fick stöd av vittnen som befunnit sig i närheten av platsen där mannen släpptes av samt av en polis som kallats till platsen. Den åtalade mannen sade sig å andra sidan inte ha något minne av färden men uppgav att han inte har något emot somalier eller afrikaner överhuvudtaget.
Tingsrätten ansåg att målsägandens berättelse fick så starkt stöd att den skulle läggas till grund för bedömningen av åtalet. Sammantaget ansågs det styrkt att den åtalade mannen gjort sig skyldig till både hot och våld mot tjänsteman. Domstolen ansåg det också klarlagt att det funnits ett rasistiskt motiv till gärningarna, vilket är en försvårande omständighet. Straffet bestämdes därför till två månaders fängelse.
Domen överklagades till hovrätten som nu fastställer underinstansens avgörande.