Ekobrottsmyndigheten bekräftar att tillslaget genomfördes för att säkra bevisning och att ärendet handlar om misstänkt svart arbetskraft och penningtvätt.
Brottsmisstankarna gäller bland annat bokföringsbrott i sex bolag. I ett av dessa bolag förekommer även misstankar om grovt skattebrott, uppger Ekobrottsmyndigheten.
De fyra personer som greps vid tillslaget under tisdagen är fortsatt anhållna. Beslut om de ska begäras häktade eller ej ska fattas idag, fredag.
EBM understryker att det råder förundersökningssekretess och ansvariga är förtegna om omständigheterna:
– Ekobrottsmyndigheten utreder i det här ärendet enbart misstankar som rör bokföringsbrott och grovt skattebrott. Vi kommer inte att svara på frågor om vare sig personer, bolag eller spekulationer kring detta ärende, säger förundersökningsledaren som Ekobrottsmyndigheten inte vill namnge i sitt pressmeddelande.
I ett uttalande skriver EBM också:
”Ekobrottsmyndighetens uppdrag är att utreda och lagföra ekobrott, såsom bokföringsbrott och skattebrott. I uppdraget ingår samverkan med andra myndigheter. Syftet med förundersökningen är att utreda, och i förlängningen bedöma om åtal ska väckas eller ej.”
Enligt Dagens Nyheter finns det misstanke om att de gripna personerna har kopplingar till terroristorganisationen IS och att vinsterna från den ekonomiska brottsligheten i Sverige gått till att stödja organisationen.
Foto: TT