– Man har gjort bedömningen att förstärkningsvapen och skyddsutrustning ska bäras. Förstärkningsvapnen gör att vi kan skydda allmänheten effektivare och vår förmåga att förebygga och förhindra brott ökar, säger Per Engström, gruppchef på polisens utvecklingsavdelning.
Sedan händelserna i Köpenhamn har polisen beslutat att ha fast bevakning vid till exempel synagogor och judiska skolor när det bedrivs verksamhet där.
Polisens nationella operativa avdelning, NOA(tidigare Rikskrimianlen), har beslutat att polisen ska använda förstärkningsvapen och anpassad skyddsutrustning som skottsäkra västar och skyddshjälm vid bevakningen.
– Det går nämligen inte att bemöta en person som kommer med ett militärt vapen med vår ordinarie beväpning, säger Per Engström.
Polisen är vanligtvis endast beväpnad med pistol men de poliser som sköter bevakningen av judiska verksamheter kommer istället att bära en K-pist.
Polisen uppger dock att detta endast är en tillfällig lösning som kommit till på grund av den hotbild som finns mot judiska verksamheter.
Foto: Vilhelm Stokstad / TT