Hoppa till innehåll
Nyheter
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Arnhult lämnar Castellum med omedelbar verkan – ny tf vd utsedd



Rutger Arnhult Foto: Klövern

En månad efter offentliggörandet – nu lämnar Rutger Arnhult vd-rollen på Castellum med omedelbar verkan. Styrelsen har nämligen utsett tillförordnad vd som startar direkt.

Det är endast en månad sedan Castellums vd och storägare Rutger Arnhult meddelade att han avser att lämna vd-posten. Nu har Castellums styrelse utsett Joacim Sjöberg som tillförordnad vd under pågående rekryteringsprocess. Bolaget skriver i ett pressmeddelande att Joacim Sjöberg har suttit i Castellums styrelse sedan 2020 ”och har god kunskap om bolaget och branschen”.

– Jag är glad över att Joacim Sjöberg ställt sig till förfogande för detta uppdrag medan rekryteringsprocess av ny vd och koncernchef pågår. Jag och styrelsen känner stor tilltro till att Joacim Sjöberg är rätt person att leda bolaget fram till att en ny vd kan tillträda, säger Per Berggren, styrelseordförande, Castellum AB. 

Arnhult arbetsbefrias

Joacim Sjöberg tillträder rollen med omedelbar verkan, utöver sitt uppdrag som styrelseledamot. Avgående vd Rutger Arnhult arbetsbefrias därmed under återstoden av sin uppsägningstid.

Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons