Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

”Ett register över etnisk tillhörighet” – skarp JO-kritik mot polisens Romregister



Justitieombudsmannen Cecilia Renfors

 

Justitieombudsmannen är mycket kritisk till att Skånepolisens organisation och ”den mycket otydliga ansvarsfördelningen” tillät att registren kunde skapas.

I beslutet kritiserar justitieombudsmannen Cecilia Renström länspolismästaren, chefen för länskriminalavdelningen, chefen för kriminalunderrättelsetjänsten i Lund och den polis som byggde upp samlingarna.

– Ansvaret för de grundläggande bristerna när det gäller myndighetens organisation, instruktioner och praxis vilar på polismyndigheten och dess högsta chef, länspolismästaren. Det vilar också ett tungt ansvar på de personer som innehaft befattningen som chef för länskriminalavdelningen,  säger JO Cecilia Renfors.

– Jag är mycket kritisk också till chefen för kriminalunderrättelsetjänsten i Lund, som hade ett ansvar för att uppgiftssamlingarna byggdes upp, och till den polis som byggde upp dem,

”Permanent släktregister”
JO anser att de brister som funnits i uppgiftssamlingarna fick mycket allvarliga konsekvenser. Särskilt den bristande gallringen har enligt JO lett till att det byggdes upp ett mer eller mindre permanent släktregister över personer med romskt ursprung.

”Uppgiftssamlingarna har de facto fått karaktären av ett register över etnisk tillhörighet”, skriver JO.

– Jag vill poängtera att det förtroende som lagstiftaren har gett polismyndigheten, genom den omfattande rätten att behandla uppgifter inom kriminalunderrättelseverksamheten, förutsätter att man noggrant efterlever och respekterar polisdatalagens integritetsskyddsbestämmelser, säger Cecilia Renfors.

I beslutet skriver JO:

”Polismyndighetens organisation, instruktioner och praxis har medfört att det varken funnits någon styrning eller kontroll över vilka uppgiftssamlingar som byggts upp och mycket begränsade möjligheter att upptäcka eventuella missförhållanden i dem. Det har därtill varit känt inom polismyndigheten att det saknades förutsättningar för att tillämpa rutiner av avgörande betydelse för integritetsskyddet. Trots detta vidtog man inte nödvändiga åtgärder för att säkerställa att integritetsskyddsbestämmelserna följdes.”

”Omfattande och allvarliga brister”
”Det inträffade visar på omfattande och allvarliga brister inom polismyndighetens kriminalunderrättelseverksamhet. Med det ansvar som chefen för länskriminalavdelningen haft för kriminalunderrättelseverksamheten i allmänhet, och den särskilda undersökningen och den gemensamt tillgängliga uppgiftssamlingen i synnerhet, vilar ett tungt ansvar för de brister som konstaterats på dem som innehaft den befattningen. Ansvaret för de grundläggande brister när det gäller myndighetens organisation, instruktioner och praxis som jag funnit vid min granskning vilar dock ytterst på polismyndigheten och på dess högsta chef – länspolismästaren. Dåvarande Polismyndigheten i Skåne förtjänar allvarlig kritik för dessa brister.”

Även om polismyndigheten måste bära det yttersta ansvaret för uppgiftssamlingarna har chefen för KUT Lund ett ansvar för att uppgiftssamlingarna faktiskt byggdes upp och den polis som byggde upp dem ett ansvar för deras konkreta innehåll. Jag är mycket kritisk också till deras agerande.”

Det var efter avslöjandet i Dagens Nyheter om att Skånepolisen hade ett hemligt register över mer än 4000 personer, av vilka den absoluta majoriteten var romer, som flera personer anmälde registret till JO.

Sedan registren avslöjades har det också granskats av bland annat Säkerhets- och integritetsskyddsnämnden, som kom fram till att registret var olagligt. 

 

Foto: Mats Andersson / TT

 

 

 


Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång

Event & nätverk

Se alla event
Annons