Hoppa till innehåll
Nyheter
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Skanska investerar 610 miljoner kronor i projekt i Helsingfors



Skanska investerar 58 miljoner euro, motsvarande 610 miljoner kronor i ett bostadsprojekt i Helsingfors, Finland.

Skanska investerar i ett bostadsprojekt i Helsingfors, Finland. Den totala investeringen är 58 miljoner euro, cirka 610 miljoner kronor. Det framgår att ett pressmeddelande.

Byggkontraktet är värt 46 miljoner euro, cirka 490 miljoner kronor, vilket inkluderas i orderingången för Norden i det fjärde kvartalet 2022.

Arkitekttävling

Skanska och Helsingfors stad arrangerade en arkitekttävling för projektet, vilket resulterade i en utformning som erbjuder havsutsikt från många lägenheter. Nästan alla 126 lägenheter har en unik planlösning. Byggnaden innehåller även två kommersiella lokaler och gemensamhetsutrymmen som kan användas för distansarbete och som träningslokal.

Byggnationen startade i november 2022 och färdigställande är planerat till fjärde kvartalet 2024.

Annons

Event & nätverk

Se alla event

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons