Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Andrahandshyresgäst vinner – oskäligt med 12 000 i hyra för möblerad fyra



Ladda ner handlingar

 

Hyresgästen hade hyrt en lägenhet på fyra rum och kök i Vällingby i västra Stockholm. Eftersom hon ansåg att hon hade betalat oskäligt hög hyra vände hon sig till Hyresnämnden i Stockholm och krävde att få tillbaka 60 117 kronor i hyra.

Enligt kvinnan hade lägenheten hyrts ut omöblerad men det hade – trots det – ingått ett köksbord med stolar och en soffa. 

Beloppet som hon ville ha tillbaka gällde perioden juli 2012 till april efterföljande år.

Betalade 12 000 i månaden
Kvinnan hade betalat 12 000 kronor varje månad fram till februari 2013. Därefter hade hyran höjts till 12 500 kronor per månad.

Hyresvärden ville inte betala tillbaka några pengar och hävdade att det hade funnits både möbler och hemelektronik i lägenheten.

I hyran för vissa månader ingick enligt värden dessutom kabel-TV och el.

Enligt hyresvärden hade hyresgästen haft intäkter från inneboende i lägenheten och värden tyckte att det var något som skulle tas med i beräkningen.

Påslag för möblerna
Hyresnämnden konstaterade att värden genom ett skriftligt avtal kunde visa att lägenheten hade varit möblerad. Det skulle därför göras ett visst påslag för detta på hyran.

Nämnden ansåg dock inte att värden hade visat att kostnaden för el och kabel-TV hade ingått i hyran. Uppgiften om att hyresgästen skulle ha haft intäkter för att ha hyrt ut lägenheten i tredje hand avfärdar Hyresnämnden med att det inte finns lagstöd för att ta upp en sådan sak.

Hyresnämnden bedömde att skälig månadshyra för lägenheten hade varit 6 250 kronor plus 625 kronor för möblemanget – alltså 6 875 kronor. Nämnde ansåg därför att hyresvärden skulle betala tillbaka mellanskillnaden på 51 097 kronor, med ett avdrag på 1 000 kronor för hyra som inte hade betalats av kvinnan.

Kostnader för el och kabel-tv bevisade
Svea hovrätt konstaterar nu att värden har åberopat elräkningar och räkningar för kabel-TV som visar att dessa kostnader har betalats av henne. Kvinnan har inte heller invänt mot att elen fungerat och att hon har haft tillgång till kabel-TV under hyrestiden.

Det gör att hovrätten bedömer att skälig månadshyra bör vara 7 700 kronor. Det belopp som hyresvärden ska betala tillbaka är därför drygt 42 000 kronor. 

 

Foto Hasse Holmberg/TT

 

 

Endast för dig som prenumererar
Ladda ner handlingar
Annons

Event & nätverk

Se alla event

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons