Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

KO förlorar mot vinföretag – ”gemytlig” direktreklam inget hot mot folkhälsan



Ladda ner handlingar

 

Konsumentombudsmannen, KO, väckte talan mot företaget som i över 25 år har marknadsfört vin till svenska konsumenter. Reklamen hade skett genom brevlådereklam – det vill säga direktreklam utan att konsumenten begärt utskicken.

”KO: påträngande och uppsökande”
KO ansåg att marknadsföringen var både påträngande och uppsökande och den ”personliga och gemytliga” tonen i reklamen förstärkte det intrycket.

Enligt KO gick reklamen mot alkohollagens krav på särskild måttfullhet.

Marknadsdomstolen konstaterar att bedömningen om särskilt måttfullhet bör ske ”genom avvägning mellan näringsidkarnas intresse av att kunna marknadsföra alkoholdrycker och konsumenternas intresse av produktinformation å ena sidan och skyddet för folkhälsan å den andra”.

All reklam är uppsökande
Marknadsdomstolen skriver att all marknadsföring kan sägas vara uppsökande eftersom den vänder sig mot en viss mottagare.

”Enbart det förhållandet att marknadsföring på det sättet kan beskrivas som uppsökande kan därför inte anses medföra att den står i strid med kravet på särskild måttfullhet.

Måttfull trots gemytlig ton
Reklamen inleddes med frågan ”njuter du då och då av ett glas vin hemma?” och uppmaningen ”välj dina viner i lugn och ro”.

Trots att Marknadsdomstolen höll med KO om att texten kan anses vara utryck för ”en personlig och gemytlig ton” så räcker det inte för att företaget ska fällas.

Vinreklamen kan enligt domstolen inte anses ha ”medverkat till att vidmakthålla eller öka konsumtionen av alkohol eller bidragit till en positiv inställning till bruket av dessa varor på ett sätt som varit oförenligt med skyddet för folkhälsan”.

Marknadsdomstolen slår därför fast att marknadsföringen inte har stått i strid mot kravet på särskild måttfullhet.

Får inte hela rättegångskostnaden ersatt
Det tyska bolaget yrkade ersättning för rättegångskostnader på cirka 1,3 miljoner kronor. Marknadsdomstolen sätter dock ner arvodet eftersom det tyska bolaget har lagt ner ett omfattande arbete på att utreda innehållet och tillämpligheten i tysk rätt, utan att detta varit speciellt behövligt.

KO behöver därför bara betala 750 000 kronor av företagets rättegångskostnad.

 

Foto: Maja Suslin/TT 

 

 


Endast för dig som prenumererar
Ladda ner handlingar
Annons

Event & nätverk

Se alla event

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons