Hoppa till innehåll
Nyheter
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

SOK:s ordförande åtalad för att ha tafsat på idrottsprofil



Foto Jonas Ekströmer / TT

Under en tågresa började ordföranden för Sveriges Olympiska Kommitté prata med idrottsprofilen om att starta ett gemensamt projekt.
Då flyttade plötsligt ordföranden, enligt anmälan, närmare kvinnan, tog henne mellan benen och sa ”Jag vet att du vill att jag känner på ditt kön”.
Ordföranden nekar till alla anklagelser.

Det var i somras på ett tåg på väg till Stockholm som kvinnan och SOK:s ordförande, som var ytligt bekanta sedan tidigare började prata.
Kvinnan, som är tävlat i både EM och VM och varit med i ett stort TV-program, säger att de pratade om ett gemensamt projekt.
– Han berättade att han skulle stå för finansieringen. Han berättade om sin inkomst, vilka tillgångar han hade och kontakter inom näringslivet.
En stund in i samtalet flyttade sig SOK-ordföranden och satte sig på sätet bredvid kvinnan, säger hon i förhör. Han började tafsa henne mellan benen och sa kränkande saker.
– Jag blev väldigt chockad och tror han var påverkad av någonting. Jag hade sagt till honom tidigare att han ska gå till sin plats och sova lite.

Detta var också vad som hände, berättar kvinnan. Mannen somnade och sov resten av resan.

”Visa sin makt”

Kvinnan mejlade sin arbetsgivare, som också har affärer med SOK-ordföranden, och berättade vad hon varit med om, ett mejl som ingår i åklagarens bevisning.

Kort efter att kvinnan polisanmält SOK-ordföranden skickade han flera sms till henne:
”Tack för brevet från polisen! Mitt jobb med detta projekt börjar imorgon bitti…”, skrev han bland annat.

– Det kändes som att han igen vill visa sin makt, säger kvinnan i förhör om sms:en.

Nekar till brott

SOK-ordförandens version av vad som hände är en helt annan. Han säger att de började prata på tåget, och att kvinnan satte sig bredvid honom. Han säger att hon ville diskutera sin lön, men att han inte har något med detta att göra och därför ställde sig frågande.
– Detta med att han skulle ha lagt en ha lagt en hand mellan hennes ben är kränkande och ledsamt då det inte hänt, säger han i förhör.

Han säger att han gestikulerar när han pratar så ”kan ha touchat till men har inte gjort något med sexuell anspelning.”
I ett brev till åklagaren skriver mannen advokat att kvinnan uppgett att hon sa ”Nej!” högt men att ingen reagerade på detta, samt att ”målsäganden har dessutom, enligt egna uppgifter, suttit kvar efter händelsen trots att hon enkelt kunde ha fällt upp bordet och lämnat platsen. Dessa omständigheter i sig gör att händelsen framstår som osannolik.”

Tid för huvudförhandling är ännu inte bestämt.

Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång

Event & nätverk

Se alla event
Annons