I en ny lagrådsremiss föreslår regeringen att ensamstående kvinnor ska ges möjlighet till assisterad befruktning.
Regeringen föreslår nu att ensamstående kvinnor ska ges samma möjlighet till assisterad befruktning inom svensk hälso- och sjukvård som finns för gifta par, registrerade partners och sambor.
En ensamstående kvinna som genomgår en sådan behandling blir barnets enda rättsliga förälder om förslaget genomförs.
– Familjer kan se ut på olika sätt och många barn växer i dag upp i andra familjekonstellationer än den traditionella kärnfamiljen, säger justitie- och migrationsminister Morgan Johansson i en kommentar.
– Det är hög tid att ensamstående kvinnor ges samma möjlighet till assisterad befruktning som gifta, registrerade partner och sambor. Förslaget innebär att Sverige äntligen får en tidsenlig lagstiftning på området.
Lagförslagen föreslås träda i kraft den 1 april 2016.
Foto: Michael Zamora / TT