Dagens Juridik har tidigare berättat om problemet med de långa och skiftande handläggningstiderna.
Lars Tonneman, chef vid enheten för förvaltningsrätt inom polisens rättsavdelning, förklarar polisens måsättning med åtgärderna.
– Målsättningen med omfördelningen är att handläggningstiden för vapentillstånd ska vara högst tio veckor oavsett var i landet ärendet handläggs.
Det är polisens regionala rättsenheter som handlägger ansökningar om vapentillstånd. Omfördelningen som nu ska göras innebär att 1 500 ärenden kommer att flyttas från den rättsenhet som har flest väntande ärenden till dem som har minst antal ärenden i kö.
Omfördelningen kommer inte att påverka hur många ansökningar som väntar på handläggning utan bara minska skillnaderna i handläggningstid mellan de olika rättsenheterna.
– I de delar av landet där det tagit lång tid att få vapentillstånd kommer det att gå fortare men det kommer i stället att ta lite längre tid där det tidigare gått väldigt snabbt att få sitt vapentillstånd, säger Lars Tonneman.
Områden där handläggningstiden kommer att minska är Skåne, Kalmar Kronobergs och Blekinge län.
Områden där tiden i stället kommer att öka något är Uppsala, Västmanlands, Gävleborgs, Stockholms och Västra Götalands län.
Foto: Danny Johnston/TT