Hoppa till innehåll
Nyheter
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

JO: Handläggningstiderna hos Säpo är oacceptabelt långa



Foto: Tomas Oneborg/SvD/TT

JO har genomfört en inspektion av Säkerhetspolisen avseende handläggningstider i utlänningsärenden som remitterats från Migrationsverket. JO konstaterar återigen att handläggningstiderna generellt sett är oacceptabelt långa och att det är bekymmersamt att de inte har förbättrats sedan JO:s beslut för ett år sedan.

JO Per Lennerbrant har tidigare i ett beslut från 2021 konstaterat att handläggningstiderna hos Säkerhetspolisen i ärenden om medborgarskap och uppehållstillstånd är för långa. JO kan i den dagliga klagomålshanteringen se att det tar lång tid för Säkerhetspolisen att svara på Migrationsverkets remisser. Per Lennerbrant har därför inspekterat Säkerhetspolisen med särskilt fokus på handläggningstiderna i dessa ärenden.

Dagens Juridik Pro Powered by Lexnova
Mårten Schultz
Leila Nedaei Jurist och konsult

Sanktionssystemet för hälso‑ och sjukvårdspersonal – en översikt

Parallellt med att antalet tillsynsärenden mot legitimerad hälso- och sjukvårdspersonal ligger på en hög nivå och anmälningar om behörighetsinskränkningar ökar, föreslås att Inspektionen för vård och omsorg, IVO, ska kunna fatta interimistiska beslut – i vissa fall med sänkta beviskrav. Vilka regler gäller nu, och har IVO förutsättningar för att hantera utökade befogenheter på ett rättssäkert sätt? Ebba Sverne Arvill och Leila Nedaei redogör för dagens sanktionssystem, och några aktuella frågor.

Ingår i Dagens Juridik Pro
Lås upp analysen
Inga förbättringar – bekymmersamt

I protokollet uttalar JO Per Lennerbrant att handläggningstiderna generellt sett är oacceptabla, men konstaterar också att Säkerhetspolisen är medveten om det minst sagt besvärliga läget och har vidtagit åtgärder för att komma till rätta med handläggningstiderna och planerar för ytterligare åtgärder för att förbättra läget.

– Det är naturligtvis positivt att Säkerhetspolisen vidtagit och planerar åtgärder för att komma till rätta med situationen. Det är dock bekymmersamt att handläggningstiderna inte tycks ha förbättrats särskilt mycket sedan mitt beslut 2021 och läget är allvarligt. Säkerhetspolisen måste nu vidta kraftfulla åtgärder för att komma tillrätta med de långa handläggningstiderna, säger JO Per Lennerbrant.

Mot bakgrund av vad som kommit fram under inspektionen överlämnar JO en kopia av protokollet till Regeringskansliet för kännedom.

Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons