Det är förbundsordföranden för Skolledarförbundet, Matz Nilsson, som i ett inlägg på SVT Opinion redovisar hur skolvärlden ska kunna få bukt med mobbningsproblematiken.
Matz Nilsson anser att föräldrarna – precis som vid annan lagföring av icke straffmyndiga förövare – ska vara dem som kan får träda in som skadeståndsansvariga.
Samtidigt är debattförfattaren kritisk till en utveckling mot att utbildning allt mer ses som ett individuellt projekt som går att överklaga rättsligt. Han anser dock att mobbningens konsekvenser motiverar rättsliga processer med skadeståndsansvar.
Att ensidigt lägga ansvaret för mobbning på skolan är inte lösningen, menar Matz Nilsson.
Han anser att lagföring skulle kunna göra att frågan om mobbning får mer tyngd och på så vis kan främja den viktiga samverkan mellan föräldrar, skola och socialtjänst.
Foto: Jessica Gow/TT