Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Poliser kritiska till att ledningen saknar polisiär bakgrund – ”ett angrepp mot alla civilanställda”




I ett öppet brev har representanter för Polisförbundet riktat hård kritik mot ledningen för polisen. Förbundet menar att den stora omorganisationen av polismyndigheten ännu inte har lett till några förbättringar.

– Jag hade gärna sett att vi kommit längre i förändringsarbetet, men tyvärr tar det tid att ställa om stora organisationer och det kommer dröja ytterligare innan vi kan se resultaten av den omorganisation som pågår, säger Annika Stenberg som är regionpolischef för Region syd.

– Däremot har vi utmaningar i regionen just nu och en allvarlig brottsutveckling med granatattacker i Malmö som exempel under den senaste tiden. Denna utmaning har vi svarat upp mot i det korta perspektivet, och kan glädjas åt flera gripanden under senare tid, säger Annika Stenberg.

Region Syd är ett prioriterat område för polisen och kommer att få en stor ökning av antalet poliser. Det handlar om 90 poliser som började vid halvårsskiftet, ytterligare drygt hundra anställda som börjar i januari och till nästa sommar ska regionen få ännu fler poliser.

I brevet ställer sig förbundet också kritiskt till att varken Annika Stenberg eller rikspolischefen Dan Eliasson har en bakgrund inom polisen.

– Det är allvarligt när man ser på denna kritik ur ett större sammanhang. En tredjedel av våra anställda är civila medarbetare utan polisiär erfarenhet. En kritik mot min bakgrund är indirekt också en kritik mot alla de civilanställda vi har i vår myndighet som varje dag gör ett fantastiskt jobb, menar Annika Stenberg.

– Mitt uppdrag är att leda en stor organisation i förändring, inte att leda det polisiära dagliga arbetet. För detta finns en stor och samlad poliskompetens i såväl region Syds ledningsgrupp som i övriga organisationen, fortsätter hon.

 

 

Foto: Claudio Bresciani / TT

Annons

Event & nätverk

Se alla event

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons