– Migrationsöverdomstolen har i sin dom förra året skrivit att Migrationsverkets utredningsansvar är uppfyllt när vi informerat om möjligheterna att genomföra en medicinsk åldersutredning. Den nya rättsliga kommentaren lägger vår ambitionsnivå i linje med Migrationsöverdomstolens dom, säger Migrationsverkets rättschef Fredrik Beijer.
Konsekvenser för Migrationsverkets prövning
Den nya ”ambitionsnivån” innebär enligt Migrationsverket två saker:
Migrationsverket måste informera den asylsökande när det gäller kravet på medicinsk åldersbedömning. Samtidigt är det nu den asylsökande som själv måste ta initiativ till att genomföra själva bedömningen – tidigare låg ansvaret hos Migrationsverket.
I förlängningen innebär detta att Migrationsverkets handläggare kan fatta beslut gällande den asylsökandens ålder enbart utifrån materialet som finns i ärendet – oavsett om materialet inkluderar en medicinsk åldersbedömning eller inte.
Håller delvis med JO
Justitieombudsmannen, JO, har tidigare riktat kritik mot Migrationsverket för att man i vissa ärenden ändrat åldern på den asylsökande under pågående handläggning av ärendet. Effekten har då varit att beslutet om åldern inte gått att överklaga.
”Migrationsverket delar JO:s grunduppfattning att beslut om ålder ska tas i samband med det slutgiltiga beslutet i asylärendet. Det finns dock vissa situationer där Migrationsverket anser att det måste göras en bedömning av den asylsökandes ålder redan innan det slutgiltiga beslutet, till exempel i Dublinärenden”, skriver Migrationsverket.
Foto: TT