Hoppa till innehåll
Nyheter
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Eastnine säljer hela sitt innehav i ryska modekedjan MFG



Kestutis Sasnauskas vd för Eastnine.

Eastnine säljer sitt innehav i den ryska modekedjan Melon Fashion Group till det ryska börsnoterade investmentbolaget Sistema. Köpeskillingen för Eastnines aktier är cirka 193 miljoner euro.

Eastnine meddelar att bolaget har avyttrat hela sitt innehav, cirka 36 procent, i den ryska modekedjan MFG. Eastnine har nu ingått ett avtal med det ryska börsnoterade investmentbolaget Sistema om en sådan avyttring. Det framgår av ett pressmeddelande.

Krävs godkännanden från ryska myndigheter

Transaktionen är föremål för ett antal villkor som står utanför Eastnines kontroll, inklusive att godkännanden erhålls från den ryska konkurrensmyndigheten (FAS) respektive den ryska myndigheten för kontroll av utländska investeringar i Ryssland. Enligt bolaget är transaktionen också villkorad av att tillämpliga sanktioner efterlevs.

Under förutsättning att samtliga villkor uppfylls är Eastnines bedömning att transaktionen kan slutföras under 2022.

Bokfört till 140 miljoner euro

Eastnines innehav i MFG var, per 30 juni 2022, bokfört till 140 miljoner euro.

Sistemas aktier är noterade på Moskvabörsen och bolaget har sina depåbevis noterade på London Stock Exchange.

Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons