Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Skatteverket i egen bok: ”Att anamma vår kultur tog veckor – att ifrågasätta den tog år”



Skatteverkets generaldirektör Ingemar Hansson.

Skatteverket ger ut en bok för att visa den för-ändring som verket anser sig ha gått igenom. Boken heter ”Från fruktad skattefogde till omtyckt servicemyndighet”.

 

”När vi ser tillbaka på vår tid inom Skatteverket inser vi att det bara tog några veckor för oss att anamma den kultur som fanns, men att det gick år innan vi började ifrågasätta den och började delta i arbetet med att förändra den”, skriver Anders Stridh och Lennart Wittberg i boken.

Båda har arbetat länge på Skatteverket och tjänstgör nu som strateger på huvudkontoret.

Enligt Skatteverket ges boken ut i syfte att beskriva ”strategier och vägval i resan mot ökat förtroende”.

– Skatteverket har genom åren gjort mycket för att underlätta för medborgare och företag och förbättra myndighetens bemötande, vilket medfört ökat förtroende för myndigheten, säger Ingemar Hansson, generaldirektör på Skatteverket.

– För att lära oss av vår egen historia, och nyttja den för vår fortsatta utveckling, är det bra att Skatteverkets förändringsresa nu finns beskriven. Förhoppningsvis kan vårt arbete även inspirera och hjälpa andra myndigheter. 

 

 

Foto: Magnus Hjalmarsson Neijdeman/TT

 

 

 

 

Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång

Event & nätverk

Se alla event
Annons