Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

”Ovilja att delta i rättsprocesser” – så ska polisen identifiera områden med kriminella nätverk




 

Polisen har beslutat att inleda ett fördjupningsarbete om ”utsatta områden” där kriminella nätverk har stor påverkan.

Förra året presenterade dåvarande Rikskriminalpolisen – nuvarande Noa – en översikt som angav 55 områden i landet där kriminella nätverk ansågs ha stor påverkan på lokalsamhället.

Utpekade områden
Polismyndigheten arbetar nu med en uppföljande och fördjupande rapport som ska vara klar i december. Rikspolischefen ska också utse ett mindre antal områden i landet som ska vara särskilt prioriterade att arbeta med.

– Polisen har som uppgift att minska brottsligheten och öka tryggheten i alla delar av landet, men resurser och fokus måste samtidigt riktas mot de områden där behoven är som störst, säger Mats Löfving, chef för polisens Nationella operativa avdelning, Noa.

Särskilda poliser
För att identifiera de ”särskilt prioriterade områdena” använder polisen lokal information tillsammans med vissa kriterier. Två exempel är invånarnas ”ovilja att delta i rättsprocesser” och förekomsten av ”parallella samhällsstrukturer”.

– Tillsammans med kommuner, andra myndigheter och medborgare ska vi arbeta långsiktigt och fokuserat för att minska brottsligheten, öka tryggheten och förbättra tillvaron för alla invånare. I våra medborgarlöften fångar vi den lokala problembilden och kommer överens om gemensamma åtgärder, säger Mats Löfving.

De särskilt prioriterade områdena ska få så kallade områdespoliser – poliser som ska arbeta långsiktigt med ”kontaktskapande, brottsförebyggande och trygghetsskapande arbete utifrån den lokala problembilden”.

 

Foto: Alejandrino Gonzalez/TT

 

 

 


Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång

Event & nätverk

Se alla event
Annons