Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Ökad service hos myndigheterna hjälper den organiserade brottsligheten – kräver lagändring




I rapporten från Nationella underrättelsecentret, NUC, bedöms att service gentemot medborgarna har blivit en allt viktigare del av myndigheternas uppdrag. Det handlar bland annat om att ta fram e-tjänster och snabbare handläggning.

Men den ökade servicen har en baksida. Enligt rapporten gör tillgängligheten att kriminella aktörerna får större möjligheter att kartlägga myndigheternas verksamhet.

”Flera myndigheter har eller har haft medarbetare som medvetet eller omedvetet bidragit med kunskap som möjliggjort brottslig verksamhet.”

En del av lösningen är enligt NUC att myndigheterna har ett brottsförebyggande perspektiv när nya tjänster byggs upp.

 Nuc vill också se vissa lagändringar, till exempel att lagen om underrättelseskyldighet bör omfatta juridiska personer.

 

Foto: Anders Wiklund/TT

 


Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång

Event & nätverk

Se alla event
Annons