Hoppa till innehåll
Nyheter
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Nordic Capital och CVC höjer budet på Cary



Teniralc, som ägs av Nordic Capital och CVC Fonder, höjer erbjudandepriset till 70 kronor per aktie och får enhällig styrelserekommendation från Cary Groups oberoende budkommitté.

CVC Fonder och Nordic Capital, genom det gemensamt ägda bolaget Teniralc, offentliggjorde den 29 juni 2022 ett offentligt uppköpserbjudande till aktieägarna i Cary Group Holding att överlåta samtliga aktier i Cary Group till Teniralc för ett pris om 65 kronor kontant per aktie. 

Den 24 augusti 2022 offentliggjorde Teniralc en förlängning av acceptperioden för erbjudandet till den 9 september 2022. Teniralc har nu beslutat att höja priset i erbjudandet till 70 kronor kontant per aktie och att ytterligare förlänga acceptperioden. Den oberoende budkommittén i Cary Groups styrelse rekommenderar enhälligt samtliga aktieägare i Cary Group att acceptera det reviderade erbjudandet.

Höjer erbjudandepriset

Teniralc höjer priset i erbjudandet från 65 kronor till 70 kronor kontant per aktie, motsvarande ett totalt värde för samtliga aktier i Cary Group om cirka 9 229 miljoner kronor, och förlänger acceptperioden till den 22 september 2022.

Den oberoende budkommittén i Cary Groups styrelse rekommenderar enhälligt samtliga aktieägare i Cary Group att acceptera det Reviderade erbjudandet.

Priset i det Reviderade erbjudandet kommer inte att höjas ytterligare av Teniralc. Genom detta uttalande kan Teniralc, i enlighet med Nasdaq Stockholms Takeover-regler, inte höja priset i det Reviderade Erbjudandet ytterligare.

– Som vi tidigare framfört ser vi Cary Group som ett välpositionerat bolag på den attraktiva marknaden för reparation och byte av fordonsglas. Efter att ha följt bolaget under flera år ser vi en stor outnyttjad potential som kan uppnås om bolaget har rätt förutsättningar. Givet den makroekonomiska osäkerhet som vi står inför, anser vi att dessa förutsättningar bäst kan tillhandahållas i en privat miljö. En privat miljö kommer att underlätta tillgången till kapital och möjliggöra för bolaget att accelerera sin tillväxtstrategi, säger Gustaf Martin-Löf, Partner på CVC.

– Vi har noga utvärderat situationen och den återkoppling vi har fått på vårt ursprungliga erbjudande och väljer därför att höja budet. Det reviderade erbjudandet rekommenderas enhälligt av den oberoende budkommittén i Cary Group, vilket tydligt påvisar att det är ett attraktivt erbjudande, fortsätter han.

Priset motsvarar en premie om 72 procent

Priset i det reviderade erbjudandet motsvarar en premie om 72 procent jämfört med stängningskursen om 40,6 kronor för Cary Group-aktien på Nasdaq Stockholm den 28 juni 2022.

Priset motsvarar även en premie om 55 procent jämfört med den volymvägda genomsnittliga kursen om 45,2 kronor för Cary Group-aktien på Nasdaq Stockholm under de senaste 10 handelsdagarna före offentliggörandet av erbjudandet.

Priset motsvarar dessutom en premie om 32 procent jämfört med den volymvägda genomsnittliga kursen om 52,9 kronor för Cary Group-aktien på Nasdaq Stockholm under de senaste 30 handelsdagarna före offentliggörandet av erbjudandet.

I samband med erbjudandet har Teniralc, CVC Fonder och Nordic Capital anlitat Carnegie Investment Bank som finansiell rådgivare och Teniralc har anlitat Advokatfirman Cederquist och Roschier Advokatbyrå som legala rådgivare. CVC Fonder har därtill anlitat Roschier Advokatbyrå som legal rådgivare och Nordic Capital har anlitat Advokatfirman Cederquist som legal rådgivare.

Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång

Event & nätverk

Se alla event
Annons