Hoppa till innehåll
Nyheter
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Gaspriserna rusar med 35 procent efter Gazproms leveransstopp 



Skyskrapan på 87 våningar är huvudkontoret för den ryska Gazprom. AP Photo/Dmitri Lovetsky, File

Ryska Gazproms besked om stoppade gasleveranser till Europa på obestämd tid har lett till att terminspriserna på framtida leveranser till kontinenten har stigit som mest med 35 procent, rapporterar Bloomberg News.

Det var sent under fredagen som Gazprom aviserade att en återstart i leveranserna inte skulle bli av på lördagsmorgon efter tre dagars underhållsarbete. Enligt Gazprom förblir leveranserna stoppade på grund av ett oljeläckage som upptäckts vid en gasturbin som hjälper till att pumpa in bränslet i rörledningen. Det finns ingen indikation på hur lång tid det kan ta att fixa det, uppgav Gazprom.

Europa betraktar dock detta som att Moskva för ett energikrig.

Europas politiker skyndar sig nu att införa nödåtgärder bland annat Sverige och Finland.

Europeiska energiministrar kommer att diskutera förslag för att dämpa elpriserna när de håller ett särskilt möte på fredag – inklusive gaspristak och ett avbrott i handel med elderivat, enligt Bloomberg.

Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons