Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Sex års fängelse för befattning med falska pengar – regeringen föreslår straffskärpning



Regeringen föreslår att maxstraffet för grov olovlig befattning med falska pengar höjs rejält. Nu ska Lagrådet yttra sig över förslaget.

 

Regeringen föreslår att Sverige ska höja maxstraffet från fängelse i fyra år till fängelse i sex år för grov olovlig befattning med falska pengar.

Lagändringen är enligt regeringen nödvändig för att Sverige ska genomföra ett EU-direktiv med syfte att stärka bekämpandet av förfalskningsbrotten och förbättra samarbetet mellan EU-staterna mot denna typ av brott.

– Alla måste kunna ha förtroende för att våra sedlar och mynt är äkta, säger justitieminister Morgan Johansson.

Sedan euron infördes 2002 har förfalskningar orsakat ekonomiska skador på minst 500 miljarder euro, skriver regeringen. Trots att Sverige inte är en del av eurosamarbetet skadas också svensk ekonomi eftersom Sverige deltar i det ekonomiska samarbetet inom EU. 

Lagändringen föreslås träda i kraft den 1 maj 2016.

 

Foto: Jessica Gow/TT

Annons

Event & nätverk

Se alla event

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons