Rikard Karlsson vid Umeå universitet har undersökt kommuners samverkan med statliga myndigheter som har ett särskilt ansvar för samhällets krishantering – till exempel länsstyrelserna och MSB. Dessutom har han tittat på samverkan mellan räddningstjänst, polis och ambulans.
Avhandlingen visar att den vaga regleringen innebär att myndigheternas skyldigheter att samverka blir då en underordnad uppgift som får ge vika för andra rättsliga krav.
Krav inte preciserade
Att det inte närmare finns preciserat vilka krav som ställs på myndigheternas samverkan innebär att innebörden av bestämmelserna i stor utsträckning styrs av hur myndigheterna uppfattar och tolkar begreppet samverkan.
-Innebörden av de olika samverkansbestämmelserna bestäms i huvudsak utifrån andra än rent rättsliga avvägningar. Det finns flera anledningar för lagstiftaren att närmare reglera förutsättningarna för samverkan i lag, säger Rikard Karlsson.
Ett annat grundläggande problem med dagens samverkansideal är, enligt Rikard Karlsson, att frågan om sekretess ofta behandlas i andra hand och inte sällan efter att något har inträffat.
Sedan införandet av dagens krishanteringssystem 2002 har myndigheterna fått flera nya uppgifter, utan att det undersökts vilket sekretesskydd som finns och om detta bör ändras.
Brister i sekretess
Enligt avhandlingen finns ett relativt gott sekretesskydd beträffande myndigheternas säkerhetsåtgärder, däremot finns det brister i den enskildes sekretesskydd i myndigheternas hantering av olyckor och extraordinära händelser.
– Bristerna i sekretesskyddet innebär att myndigheternas möjligheter att utbyta uppgifter försvåras och att allmänhetens förtroende för myndigheterna kan minska. Det finns även oklarheter i de genombrott som finns i sekretesskyddet och som möjliggör för utbyte av sekretessbelagda uppgifter mellan myndigheterna, säger Rikard Karlsson.
– Med tanke på samverkans stora betydelse inom samhällets krishanteringssystem är det förvånande att lagstiftaren har lagt så lite tid på att utveckla de rättsliga förutsättningarna för samverkan.
Foto: Hasse Holmberg/TT och Umeå universitet