Hoppa till innehåll
Nyheter
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Oenigheter får Bonniers vd att lämna sin tjänst



Stina Andersson lämnar sin roll som vd för Bonnier Group. Foto:Ida Borg

Bonnier Groups styrelse och bolagets vd Stina Andersson är överens om att hon ska läsa sin roll som vd. Orsaken är att det råder oenigheter om investeringsverksamhetens inriktning framöver. Det framgår av ett pressmeddelande från Bonnier Group.

Bonnier Groups styrelse och bolagets vd Stina Andersson har kommit överens om att hon ska lämna sin roll som vd.

”Orsaken till det gemensamma beslutet är att det råder för stora skillnader i uppfattningar om investeringsverksamhetens inriktning framöver”, framgår det av ett pressmeddelande från Bonnier Group.

– Det är tråkigt att den här situationen uppstår, trots de bästa intentioner och ambitioner. Vi har dock gemensamt kommit fram till att det här är den bästa vägen framåt, säger Erik Haegerstrand, styrelseordförande i Bonnier Group.

Dagens Juridik Pro Powered by Lexnova
Mårten Schultz
Johan Sundberg Advokat och partner vid edpLaw

GDPR-utmaningar – biometrisk inpassering och slumpvis drogtestning

Behandling av personuppgifter i arbetslivet är en av de frågor som Integritetsskyddsmyndigheten kommer att titta närmare på framöver – det framgår av myndighetens tillsyns- och vägledningsprioriteringar från mars 2025. Johan Sundberg och Johan Thörn tar här upp några av de områden där det finns särskilda utmaningar ur GDPR- och arbetsrättsperspektiv, nämligen slumpvisa alkohol- och drogtester av anställda samt ny teknik för inpassering med användning av exempelvis fingeravtryck eller ansiktsigenkänning.

Ingår i Dagens Juridik Pro
Lås upp analysen
Viktigt med samsyn

– Samsyn mellan styrelse och vd är en förutsättning för att bedriva verksamheten på ett ändamålsenligt sätt, och tyvärr har vi inte riktigt nått dit. Då är det bättre för oss alla att vi går skilda vägar, säger Stina Andersson.

Erik Haegerstrand tillträder som vd för gruppen och fortsätter även som styrelseordförande.

– Bonnier har en stark balansräkning och de rörelsedrivande bolagen Bonnier News, Bonnier Books, SF Studios och Adlibris utvecklas väl, liksom Bonnier Fastigheter, säger Erik Haegerstrand.

”Investeringsverksamheterna i Bonnier Ventures och Boninvest arbetar vidare, i sina förstärkta organisationer, med många möjligheter till nya förvärv och kapitalplaceringar”, skriver Bonnier Group.

Annons

Event & nätverk

Se alla event

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons