Hoppa till innehåll
Nyheter
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Sjunde AP-fonden sätter press på Tesla



Tesla. (Jim Weber/Santa Fe New Mexican via AP) NMSAN303

Sjunde AP-fonden eskalerar påtryckningen mot elbilstillverkaren Tesla för att bolaget ska förbättra arbetskulturen. Under bolagsstämman, som hölls i går natt svensk tid, har den svenska aktieägaren krävt att bolaget förbättrar arbetskulturen, enligt SVT Nyheter.

– Vi vill att Tesla tar itu med de här allvarliga anklagelserna som har kommit under ganska lång tid som handlar om diskriminering, trakasserier och även antifackliga rättigheter, säger Charlotta Dawidowski Sydstrand som är hållbarhetschef på statliga Sjunde AP-fonden till SVT.

I sina anställningskontrakt har Tesla en klausul som säger att bolaget hanterar tvisterna med de anställda i en skiljedomstol som är omgärdad av omfattande sekretess.

Enligt Sjunde AP-fonden har varken Elon Musk eller Tesla tidigare tagit seriöst på fondens kritik och därför eskalerar man nu påtryckningen.

Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons