Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Kopierade och raderade uppgifter i kundregister sista arbetsdagen – frias



Foto: Staffan Löwstedt/TT
Ladda ner handlingar

 

Den 25-årige mannen åtalades vid Linköpings tingsrätt för dataintrång. Enligt åtalet hade mannen – som i samband med den åtalade gärningen arbetade sin sista dag på ett säljföretag -– kopierat delar av företagets affärsregister till ett USB-minne. Han skulle också ha raderat och ändrat uppgifter i registret.

Hade tillgång genom anställningen
25-åringen medger de faktiska omständigheterna men nekar till brott. Han hävdar att han i sin anställning har haft rätt att självständigt kopiera, radera och ändra i vissa fält i affärsregistret och därför inte gjort sig skyldig till någon form av dataintrång.

Tingsrätten konstaterar nu att 25-åringen i sitt arbete har haft tillgång till alla aktuella uppgifter i affärsregistret och inte kommit över någon information som hållits hemlig eller på annat sätt inte varit tillgänglig för honom. Därmed har han haft lovlig tillgång till informationen som han har fört över till USB-minnet och därför inte genom kopieringen berett sig tillgång till uppgifterna i affärsregistret.

Inte agerat mot instruktioner
Han har även varit behörig att radera och ändra den information som funnits i antecknings-, återkomst- och abonnemangsfälten för de kunder som tilldelats honom och i vart fall inte direkt handlat mot skriftliga eller muntliga instruktioner som han han kunde ha fått av arbetsgivaren.

Även om 25-åringens uppgivna syfte med sitt agerande – – att han ville ge information om ”bra kunder” till en arbetskollega -– rent allmänt kan ifrågasättas är det enligt rätten inte klarlagt att hans befattning med affärsregistret har varit brottslig. Han frias därför.

 

Endast för dig som prenumererar
Ladda ner handlingar
Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång

Event & nätverk

Se alla event
Annons