Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Inget skadestånd till mordhotade poliser – ”en reaktion på deras fysiska tvång”



Foto: Fredrik Persson/TT
Ladda ner handlingar

 

Den 41-årige mannen åtalades vid Eksjö tingsrätt för våldsamt motstånd och våld mot tjänsteman. I samband med detta begärde också de båda poliserna femtusen kronor vardera i skadestånd för den kräning de ansåg sig vara utsatta för.

Aggressiv mot kvinna
Våren 2015 hade polis kallats till ett lägenhetsbråk där 41-åringen hade påträffats i ett uppjagat tillstånd. Han hade blivit mer och mer aggressiv bland annat mot en kvinna som fanns i lägenheten och polisen beslutade därför att omhänderta honom.

Tingsrätten konstaterar att 41-åringen i samband med omhändertagandet har gjort motstånd genom att spjärna emot, kränga med kroppen, fäkta och veva med armarna.

Under bilfärden till polishuset i Eksjö har 41-åringen vid ett tillfälle dessutom hotat att döda poliserna. Han har också hotat en av poliserna med att att han skulle ”slita armarna” av henne ”om hon inte slutade trycka på honom”.

Tingsrätten slår fast att det är bevisat att 41-åringen har gjort sig skyldig till hot mot tjänsteman och våldsamt motstånd. Med hänsyn till att hot mot tjänsteman är ett så kallat artbrottoch att 41-åringen tidigare har dömts till fängelse för bland annat grovt rattfylleri, kommer tingsrätten fram till att någon annan påföljd än fängelse inte är aktuell.

Mannen döms därför till en månads fängelse.

Ingår i polisens arbetsuppgifter
Tingsrätten anser dock inte att någon kränkningsersättning ska utgå. När det gäller att bedöma om en polisman i tjänst har tillfogats en kränkning som ska ge rätt till skadestånd måste det enligt tingsrätten vägas in att det får anses ingå i polismannens arbetsuppgifter att ingripa mot besvärliga och våldsamma personer.

Tingsrätten skriver i sina domskäl:

”När det är fråga om en påstådd kränkning som har skett i anslutning till ett polisingripande där polisman har använt fysiskt tvång, måste det krävas mer än annars för att kränkningsersättning ska tillerkännas polismannen.”

Tingsrätten fortsätter:

”De hot som har uttalats har antingen varit allmänt hållet (jag ska döda er) eller varit en reaktion på det fysiska tvång som utövades just då, och tycks inte i något fall ha varit riktade mot poliserna personligen.”

Situationen kunde bli hotfull
I det aktuella målet har poliserna dessutom fått sådan information att de bör ha varit förberedda på att situationen kunde bli hotfull och våldsam. 

Poliserna får därför inte igenom sina krav på skadestånd.

 

 

Endast för dig som prenumererar
Ladda ner handlingar
Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång

Event & nätverk

Se alla event
Annons