Hoppa till innehåll
Nyheter
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Rekordmånga preliminärt antagna till höstens polisutbildning



Polisutbildning pågår. Foto: Lars Pehrson/SvD/TT

Omkring 1 000 studenter har preliminärt antagits till höstens utbildningsstart av de olika polisutbildningarna.
– Det är positivt att många väljer att bli polis och vi ser att intresset är stort för alla våra utbildningsformer, säger rikspolischef Anders Thornberg.

Under de senaste åren har ett flertal förändringar gjorts i antagningskraven till polisutbildningen. Detta kan ha gett resultat. Rekordmånga har nämligen preliminärt blivit antagna till höstens polisutbildning.

1 071 studenter har preliminärt antagits till höstens olika utbildningsstarter, varav 927 till grundutbildningen och 52 till den verksamhetsintegrerade polisutbildningen. Det framgår av ett pressmeddelande från Polismyndigheten. Utöver detta startade det i juni även en omgång av den funktionsinriktade polisutbildningen med 92 studenter.

– Det är positivt att många väljer att bli polis och vi ser att intresset är stort för alla våra utbildningsformer. Vi behöver framförallt bli fler poliser ute i lokalpolisområdena, men vi behöver även stärka upp vissa andra funktioner med polisiär befogenhet. Det märks till exempel genom det stora behovet av bland annat analytiker och forensiker, säger rikspolischef Anders Thornberg.

Prövningen har ännu inte avslutats

Prövningen för höstens antagning har ännu inte avslutats, så fler förändringar kan ännu ske gällande antalet. Tre veckor in på utbildningen fastställs det definitiva antalet av hur många som befinner sig i höstens utbildningsomgång.

Enligt Polismyndigheten behöver polisen säkerställa att myndigheten växer med rätt kompetens för att klara uppdraget med anledning av den föränderliga brottsutveckling som sker.

– Vi ser exempelvis att vi framöver kommer behöva öka ambitionen och utöka antalet platser till den funktionsinriktade polisutbildningen, säger Mattias Dejke, nationell samordnare för tillväxten.

Ytterligare två sätt att bli polis

Utöver grundutbildningen till polis har polisen två ytterligare vägar för att bli polis. Den funktionsinriktade polisutbildningen riktar sig till personer med akademisk examen och som ska arbeta inom områden där verksamheten har ett särskilt behov av specialistkompetens med polisiära befogenheter, exempelvis utredare, analytiker och forensiker. Inom ramen för denna utbildning finns även en verksamhetsintegrerad polisutbildning som riktar sig till civilt anställda inom polisen.

”Fokus för polisens tillväxt framöver är att bli fler poliser, framförallt ute i lokalpolisområdena. Men i starten av uppdraget att växa med 10 000 polisanställda rekryterade polisen civila kompetenser eftersom det tar tid att utbilda en polis. Alla polisanställda – poliser och civilanställda – är helt avgörande för att klara Polisens komplexa uppdrag”, framgår det av pressmeddelandet.

Annons

Event & nätverk

Se alla event

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons