Den förra granskningen av Sverige kom år 2009 och när det nu är dags för de 18 experterna i FN:s kommitté att presentera en ny rapport. Och det finns fortfarande en hel del kritik som riktas mot Sverige.
Granskningen utgår dels från ett dokument med regeringens syn på hur de mänskliga rättigheternas efterlevs, dels från en ”skuggrapport” där 18 svenska organisationer har gett sin bild av läget.
Romers rättigheter
Människorättskommittén uppmanar Sverige att se till att romer får lika rättigheter som andra medborgare när det gäller skola, jobb, vård och bostad.
Kommittén kritiserar också det faktum att diskirmingeringsombudsmannen inte kan utöva laglig prövning av diskriminering som sker i myndighetsutövning av polis, fångvård, åklagare och domstolar.
Skyddas inte av lag
Kommittén upprepar sin kritik om att FN:s deklaration om mänskliga rättigheter inte har fullt skydd enligt svensk lag. Sverige borde skapa en oberoende institution som värnar dessa rättigheter enligt rapporten.
Tidsgräns för häktning
Långa häktningstider är precis som tidigare en av punkterna i FN-kommitténs kritik. Lösningen beskrivs här vara införandet av en bortre tidsgräns för häktningarna.
Återkommande är också kritiken av hur Sverige behandlar samer. Enligt rapporten går arbetet med att anta den nordiska samekonventionen för långsamt.
Få våldtäktsmål
Människorättskommittén uttrycker dessutom en oro över våldet mot kvinnor och barn och över det låga antalet åtal och fällande domar när det gäller våldtäkter.
Kommittén pekar också på främlingsfientligt våld mot muslimer, judar, romer och afrosvenskar samt ett ”kroniskt negativt porträtterandet av muslimer i medierna”.