Den 39-åriga kvinnan dömdes år 2010 till livstids fängelse för två mord. Hon avtjänar sitt straff i Skåne.
”Inte normalt motiverat innehav”
Kvinnan ansökte om att få han en dildo hos sig i fängelset men Kriminalvården ville inte gå med på detta eftersom man ansåg att en dildo inte är ett ”normalt motiverat innehav” enligt Kriminalvårdens regelverk.
Kriminalvården skrev i sitt beslut:
”En grundläggande förutsättning för att innehav av ytterligare personliga tillhörigheter ska kunna anses vara motiverat måste vara att innehavet kan bedömas som särskilt angeläget för den intagne. Kriminalvården finner att K (kvinnans) innehav av en dildo inte uppfyller kravet på att vara särskilt angeläget. Det är således inte motiverat att hon innehar den med hänsyn till att verkställigheten av hennes fängelsestraff ska kunna genomföras på ett ändamålsenligt sätt.”
Kvinnan överklagade beslutet till Förvaltningsrätten i Malmö. Hennes uppfattning redovisas i förvaltningsrättens dom:
”Enligt WHO är sex ett grundläggande behov, vilket hon instämmer i. Att få utlopp för sina sexuella drifter är oerhört viktigt för henne. Det dämpar frustration som annars kan utvecklas till aggression och det lindrar ångest och oro. Det skulle göra henne lugnare, stabilare och mer harmonisk, vilket borde vara av yttersta vikt för hennes verkställighet. Hennes pojkvän är för närvarande intagen och när han friges kommer de endast att bli beviljade bevakade besök.”
Två domstolar avslår överklagandet
Förvaltningsrätten i Malmö höll inte med henne utan instämde, utan närmare motivering, i Kriminalvårdens bedömning. Överklagandet avslogs därför.
Kvinnan överklagade till Kammarrätten i Göteborg som inte heller anser att hon ska få ha dildon på fängelset.
Kammarrätten skriver:
”Kammarrätten anser inte att ett innehav av i målet aktuell tillhörighet är särskilt angeläget för K. Det är således inte motiverat att hon innehar den med hänsyn till att verkställigheten ska kunna genomföras på ett ändamålsenligt sätt.”