Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

”Får stora konsekvenser för alla som behandlar personuppgifter” – här är checklistan



Foto: Jeff Chiu/AP/TT
Ladda ner handlingar

 

Det är Datainspektionen som har tagit fram checklistan som ska förbereda företag, myndigheter och andra på EU:s nya regler om dataskydd.

Datainspektionen framhåller att ändringarna kommer att få ”stora konsekvenser för företag och andra organisationer som samlar in och använder personuppgifter”.

Trots att förordningen har likheter med den nuvarande personuppgiftslagen innehåller den också stora skillnader. 

Checklistan innehåller 13 punkter som bland annat redogör för nya krav på integritetsanalyser och dokumentation och vilka rättsliga grunder som kan användas när personuppgifter samlas in och hanteras – och vilken information man måste kunna ge till de personer vars uppgifter man samlar in. 

Checklistan bygger på en förlaga från Datainspektionens systermyndighet i Storbritannien, The Information Commissioner’s Office.

Datainspektionen har också publicerat ett 20-tal frågor och svar om den kommande EU-förordningen om dataskydd och kommer i höst att ordna utbildningar med speciellt fokus på förordningen. 

Endast för dig som prenumererar
Ladda ner handlingar
Annons

Event & nätverk

Se alla event

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons