Hoppa till innehåll
Nyheter
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Riksdagen säger ja till ny terroristbrottslag



Morgan Johansson. Foto: William Eriksson

Riksdagen röstade ja till regeringens förslag om en ny, samlad, terroristbrottslag som ska ersätta de tre lagar som i dag omfattar brott kopplade till terrorism.

Enligt regeringens förslag ska den nya lagen reglera straffansvar för terroristbrott, samröre med terrororganisation, finansiering av terrorism eller särskilt allvarlig brottslighet, offentlig uppmaning till terrorism eller särskilt allvarlig brottslighet, rekrytering till terrorism eller särskilt allvarlig brottslighet, utbildning för terrorism eller särskilt allvarlig brottslighet och resa för terrorism eller särskilt allvarlig brottslighet. 

Utöver att säga ja till detta gick riksdagen på regeringens linje när det gäller straffskärpningar för de flesta brotten, förenklade och kompletterade straffbestämmelser samt att alla terroristbrott som inte är mindre grova ska vara undantagna från preskription.

Lagändringarna börjar gälla den 1 juli i år.

Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång

Event & nätverk

Se alla event
Annons