Den 34-åriga kvinnan och mannen träffades för att dricka vin och titta på film i hans bostad i Jämtland.
Vad mannen inte visste var att kvinnan, som han tidigare hade haft en relation med, sedan en tid tillbaka hade planerat hans död.
Hon hade därför med sig en väska med verktyg - bland annat tre knivar, en hammare och en rörtång - som hon skulle använda för att döda och skända honom med.
Erkänner knivhuggen
Kvällen slutade med att kvinnan och mannen hamnade i en diskussion om att mannen hade lovat att hjälpa kvinnan ekonomiskt – någonting som han inte hade uppfyllt.
I samband med att mannen var på väg att lämna bostaden överföll kvinnan honom med en kniv som hon hade hämtat från köket. Sammanlagt utdelade hon sju knivhugg mot mannens överkropp och ringde därefter till SOS Alarm och berättade att hon hade dödat mannen.
Kvinnan åtalades vid Östersunds tingsrätt för mord. Hon erkänner att hon har knivhuggit mannen men nekar till mord.
I förhör har hon berättat att hon hade blivit besatt av tanken på att mannen behövde dö för att hon själv skulle få leva. Enligt kvinnan hade hon dock avbrutit planen på att döda mannen när hon kom till lägenheten och hon hävdar att det som sedan hände i själva verket var en följd av ett oplanerat och hastigt uppkommet handgemäng.
Tingsrätten trodde henne dock inte utan pekade på att det fanns flera graverande omständigheter som talade för att kvinnan istället hade fullföljt sin ursprungliga plan.
Tingsrätten pekade bland annat på att kvinnan hade drogat mannen genom att ge honom sömntabletter under förespeglingen att det hade varit potensmedel.
”Förtjänade att dö”
Poliserna som grep kvinnan har också vittnat om att hon fällt uttalanden med innebörden att mannen förtjänade att dö och att hon uttryckt lättnad vid beskedet om att hans liv inte gick att rädda.
Hon dömdes därför för mord. Enligt tingsrätten var omständigheterna sådana att de talade för ett betydligt högre straffvärde än de 14 år som är utgångspunkten vid straffmätning för mord.
Tingsrätten noterade bland annat att mordoffret hade haft en nedsatt förmåga att värja sig till följd av att han hade drogats med sömnmedel.
Tingsrätten skrev dessutom i sina domskäl:
”Gärningen har riktats mot MÄ (mannen) då han befunnit sig i sin bostad där han haft rätt att känna trygghet och det kan förutsättas att han känt stark dödsångest så länge han varit vid medvetande…. Till detta kommer att gärningen varit planerad och präglats av brutalitet.”
Personlighetsstörning
Tingsrätten konstaterade dock också att det fanns vissa omständigheter som talade för att kvinnan led av en i straffrättslig mening icke allvarlig psykisk störning vid gärningen:
”Av det rättspsykiatriska utlåtandet framgår att hon diagnostiserats med borderline personlighetsstörning, vilken bl. a. karaktäriseras av impulsivitet, ilska och relationssvårigheter samt snabba stämningslägessvängningar.”
Eftersom kvinnans påstående om att hon på grund av sitt psykiska tillstånd hade haft nedsatt förmåga att kontrollera sitt handlande inte var motbevisat av åklagaren påverkade detta straffvärdet i mildrande riktning.
Vid en samlad bedömning ansåg tingsrätten att staffet skulle bestämmas till 16 års fängelse. Kvinnan skulle även betala skadestånd till mannens anhöriga med sammanlagt 150 000 kronor.
Både åklagaren och kvinnan överklagade domen till Hovrätten för Nedre Norrland. Kvinnan begärde att brottsrubriceringen skulle ändras till dråp och åklagaren ville att straffet skulle skärpas.
Precis som tingsrätten anser hovrätten att det är bevisat att kvinnan under en längre tid har planerat att döda mannen och att kvinnans uppgifter om att hon skulle ha avbrutit sin brottsplanplan är motbevisade av åklagaren.
Hovrätten skriver i sina domskäl:
”I målet är klarlagt att X veckorna före gärningen planerat att döda MÄ (mannen) och därför bland annat gjort sökningar på internet i frågan. Hon har samma dag som gärningen packat en väska med ett flertal föremål som skulle användas i samband med dödandet och hon har bara några timmar före händelsen sagt till V (ett vittne) att hon skulle göra illa den person som hade lovat att låna henne pengar men som inte hade gjort det (dvs. MÄ).”
Hovrätten fortsätter:
”Hon har kommit till lägenheten med syftet att döda MÄ och då haft med sig ovan nämnda väska. Hon har också påbörjat planen genom att ge MÄ sömnmedel och ta fram den nedpackade hammaren. X uppgift om att hon gett MÄ sömnmedel för att undvika att ha sex med honom framstår på de skäl tingsrätten anfört som en efterhandskonstruktion som kan lämnas utan avseende.”
Nedsatt impulskontroll
Hovrätten pekar också på att kvinnan efter gärningen har väntat med att kontakta SOS Alarm till dess hon var säker på att mannen hade avlidit.
Kvinnan medger att hon har haft ett så kallat likgiltighetsuppsåt till dråp. Hovrätten slår dock fast att hon i ställer har haft ett så kallat avsiktsuppsåt (tidigare kallat ”direkt uppsåt”) till mord.
Enligt hovrätten finns det flera försvårande omständigheter som gör att brottet har ett straffvärde som överstiger de 14 års fängelse som ska gälla ”i normalfallet”. Hovrätten vill dock inte skärpa straffet till 18 års fängelse som åklagaren begärt.
Hovrätten skriver i sina domskäl:
”Som tingsrätten funnit kan X (den tilltalades) invändning om att hon på grund av en psykisk störning haft nedsatt förmåga att kontrollera sitt handlande inte anses obefogad. Straffvärdet för gärningen är därför lägre än det annars hade varit.”
Med tanke på kvinnans psykiska störning anser hovrätten att kvinnan ska dömas till 16 års fängelse. En nämndeman är skiljaktig och vill att fängelsestraffet ska skärpas till 18 år.