Hoppa till innehåll
Nyheter
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Ahlsell Group förvärvar majoritetsandel i Sanistål



Foto: Anders Wiklund/TT

Ahlsell Group förvärvar majoritetsandel i Sanistål, med en miljardomsättning, och lägger samtidigt ett rekommenderat bud på resterande aktier.

Ahlsell Group förvärvar cirka 75,49 procent av aktierna i Sanistål från majoritetsägarna. Och lägger samtidigt ett rekommenderat bud på minoritetsandelen i Sanistål.

Omsätter 3,5 miljarder danska kronor

Sanistål är en dansk distributör och sourcingpartner till verksamheter inom bygg och industri. Företaget omsätter 3,5 miljarder danska kronor och har 1 200 medarbetare.

Geografiskt har Sanistål verksamhet i Danmark, Lettland, Litauen och Polen. Företaget har ett stort butiksnät med 48 butiker, varav 34 butiker i Danmark.

Etablering i Danmark

– I vår ambition att vara den ledande distributören i Norden har vi under en längre tid haft målsättningen att etablera oss fullskaligt i Danmark. Vi har imponerats av den utveckling som Sanistål uppvisat på senare tid och ser mycket fram emot att få in dem i Ahlsell-familjen för att tillsammans utveckla ett ännu bredare erbjudande till kunderna, säger Claes Seldeby, VD och Koncernchef Ahlsell Group.

Såväl förvärvet som erbjudandet innehåller ett antal sedvanliga villkor, bland annat att nödvändiga godkännanden inhämtats från relevanta myndigheter.

Annons

Event & nätverk

Se alla event

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons